Віталітетна структура ценопопуляцій Potentilla alba L. (Rosaceae) на Південному Опіллі

Автор(и)

  • O. Бучко Іванофранківський національний медичний університет

DOI:

https://doi.org/10.31861/biosystems2020.02.308

Ключові слова:

Potentilla alba L., Опілля, виживаність, віталітетна структура ценопопуляцій

Анотація

Представлені результати дослідження віталітету особин і віталітетної структури ценопопуляцій Potentilla alba L. (Rosaceae) на Опіллі. Досліджено 15 ценопопуляцій за методикою Ю.А. Злобіна. Встановлено, що життєвий стан особин і віталітетна структура ценопопуляцій P. alba змінюються в залежності від еколого-ценотичних умов. У більшості ценопопуляцій наявні особини всіх класів віталітету, але у співвідношенні між класами спостерігаються суттєві відмінності. Ценопопуляції належать до трьох віталітетних типів, проте переважають процвітаючі. Переважання рамет вищого класу віталітету та високі значення індексу якості характерні для ценопопуляцій, що ростуть на мезофітних та остепнених луках і лучних степах, на опідзолених чорноземах потужністю 45-60 см, сформованих на плакорах чи пологих частинах схилів – в угрупованнях формацій Brizietа mediae та Brachypodietа pinnati. Рівноважні ценопопуляції з перевагою особин вищого чи середнього класів віталітету представлені на лучних степах, сформованих на порівняно крутих схилах – в угрупованнях формацій Caricetа humilis і Seslerietа heufleranae, а також асоціації Brachypodietum (pinnati) festucosum (valesiacae). До депресивного типу з мінімальними значеннями індексу якості та перевагою рамет нижчого класу віталітету належать ценопопуляції в угрупованнях формації Elytrigietа intermediae, які відзначаються високою щільністю домінантного виду та бідністю флористичного складу. Такі ж показники притаманні ценопопуляції в угрупованні асоціації Festucetum (valesiacae) stiposum (pennatae), яка росте на крутому схилі пагорба з малопотужним чорноземом та розсипами гіпсоангідритів.

Посилання

Zhilyaev G. Viability of plant populations. Lviv, 2005.

Zaveruha B. Flora of Volyn-Podolia and its genesis. Kyiv: Naukova Dumka, 1985.

Zlobin Yu. Principles and methods of plants cenotic populations research. Kazan: Kazan University Publishing House, 1989.

Zlobin Yu., Sklyar V., Klimenko A. Populations of rare plant species: theoretical foundations and methods of research. Sumy: University book, 2013.

Mirkin B., Naumova L., Solomesh A. Modern science of vegetation. Moscow: The Logos, 2001.

Rudenko L. (ed.). National atlas of Ukraine. Kyiv: SSPE "Cartography", 2008.

Panchenko S. Nondestructive methods of rare plants morphometric analysis and their application at the example of Huperzia selago (Huperciaceae). Zapovidna sprava v Ukraini. 2007; 13 (1–2): 106–110.

Gerenchuk K. (ed.). The nature of the Ivano-Frankivsk region. Lviv: Higher school, 1973.

Shelyag-Sosonko Yu., Didukh Ya., Dubyna D. et al. Prodromus of Ukrainian vegetation. Kyiv: Naukova Dumka, 1991.

Smirnova O.V. Volume of a counting unit in the research of different biomorphs plants cenopopulations. In: Cenopopulations of plants: Basic concepts and structure. Moscow: Nauka, 1976; pp. 72–80.

Cvelev N. (ed.). Flora of Eastern Europe. Vol. 10. St. Petersburg: Peace and Family, 2001.

Flora of the Ukrainian SSR: vol. VI. Kyiv: View of the USSR Sciences Academy, 1954.

Smirnova O., Zagornolova L., Ermakovaand I. et al. Cenopopulation of plants (basic concepts and structure). Moscow: Nauka, 1976.

Chopik V., Dudchenko L., Krasnova A. Wild-growing useful plants of Ukraine: Reference book. Kiev: Naukova Dumka, 1983.

Shmidt V. Mathematical methods in botany. Leningrad: Leningrad Publishing House. University, 1984.

Yunatov A. Types and content of geobotanical research. Selection of trial plots and establishment of ecological profiles. Field geobotany. 1964. 3: 9–36.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-12-23

Номер

Розділ

БОТАНІКА. ЗБЕРЕЖЕННЯ БІОТИ І БІОРЕСУРСІВ